Přejete si odebírat
novinky?

Newsletter ▼Newsletter ▲
Česká pošta

Zelená linka: 800 223 000

Pošťáci se snad konečně budou mít dobře!

Roman Knap, generální ředitel České pošty

 

 

 

Roman Knap: Nová pošta se o své lidi stará

Pošťák, to je hlavně srdcař. A takového je potřeba podle nového generálního ředitele České pošty hýčkat a férově ocenit. Kromě pošťácké náborové stránky www.tvojebudoucnost.cz se v rozhovoru rozpovídal také o tom, jaké profese na poště najdete a jak bude vypadat poštovní práce za pár let.

Když si člověk projde Vaše rozhovory pro média, přepadne ho pocit, že pošťáci se snad konečně budou mít dobře...

Já bych neřekl, že konečně. Pošta toho lidem nabízí hodně už dnes. Ale máte pravdu, že jsme začali s řadou kroků, díky kterým se lidé na poště budou mít lépe. A musím říct, že zaslouženě. Takový zápal pro věc a stavovská čest, jakou vidím mezi našimi kolegy na každém kroku, se dnes jen tak nevidí.

Říkáte tedy, že pošťáci se u vás mají dobře?

Říkám, že máme lidem co nabídnout. Máme zaměstnance, kteří jsou na poště desítky let, a kdyby si mohli vybrat znovu, neměnili by. To už dnes něco znamená.  U nás mají jistotu, že každý měsíc dostanou dvanáctého svoji výplatu, ať se děje, co se děje. Loni jsme zvedli mzdy o 10 % a s jejich zvyšováním budeme pokračovat. Nová pošta se o svoje lidi dobře stará. Lidé u nás mají celou řadu pracovních benefitů, jako je třeba zkrácená pracovní doba nebo příspěvek na dovolenou – a také mají jistotu zaměstnání. Poštovní práce je přitom zajímavá, různorodá a taky smysluplná.

Opravdu mají jistotu zaměstnání? Když jste představoval modernizaci pošty, říkal jste, že do budoucna bude na poště pracovat méně lidí...

Ano, bude nás méně a uděláme víc práce, a to díky novým technologiím. Když si vezmeme například naši balíkovou logistiku – představte si, kolikrát musí vzít lidská ruka balík do ruky, než dorazí třeba z Karlových Varů do Znojma? Automatizace to zjednoduší a urychlí a naši pracovníci se méně nadřou. Samozřejmě se změní struktura požadavků na zaměstnance, pošťáci budou více pracovat s technologiemi a budou jim potřebovat rozumět.

Jak takové lidi najdete na pracovním trhu?

Část jich budeme hledat na pracovním trhu, část si jich sami vychováme. Pro naše zaměstnance připravujeme vzdělávací kurzy a školení, aby si potřebné znalosti mohli doplnit. Kdo bude chtít, může se naučit něco nového a přejít na některou z nových pozic, které u nás budou vznikat. Jak jsem říkal, naši lidé pro poštu dýchají. A my jim to chceme vrátit. Chceme, aby měli být na co hrdí a aby to, že si jich vážíme, poznali na kvalitě svého života.

To jsou docela odvážná slova…

Ale pravdivá. Většina pošťáků by se ve své práci rozdala. Práce pošťáka, to není jen doručování balíků nebo dopisů, ale pomoc lidem s každodenními problémy. To je něco, co má pošťák odjakživa v krvi. Hledáme lidi, kteří mají stejné naladění.

Vezměte si, že pošta například poskytuje vysoce odborné služby pro stát. Každý měsíc doručujeme sociální dávky dvěma milionům adresátů, radíme lidem, jak si zařídit elektronický podpis, zajišťujeme pro ně kontakt s veřejnou správou pomocí sítě CzechPOINTů... To všechno je vysoce odborná práce a vyžaduje velkou důvěru mezi zákazníkem a pošťákem. A vyžaduje také zázemí celé řady specialistů: pracují u nás například špičkoví IT odborníci, zkušení technici, experti na logistiku, marketing, právo nebo finance. I pro ně máme pracovní příležitosti.

Když už mluvíte o těch poštovních profesích, jaké vám teď nejvíc schází?

Musím říct, že hledáme od všeho trochu. Nejvíc se ale zaměřujeme na řidiče a doručovatele. Hledáme i celou řadu brigádníků, kterým nabízíme zajímavý přivýdělek.

Řekněme, že bych uvažoval o práci u pošty. Můžu nějak zjistit, jestli pro mě máte něco zajímavého a co za to dostanu?

V takovém případě není nic jednoduššího, než navštívit sekci volná místa na naší stránce www.tvojebudoucnost.cz, kde se dozvíte všechno potřebné. Nemusíte tam ani moc pátrat, se vším vám pomůže náš chytrý chatbot.

A s čím můžete pomoci?

Třídit zásilky, rozvážet balíky, doručovat poštu, pomáhat na přepážce.

Několik důvodů pro brigádu/práci u nás:

  • Jsme pohodový tým, na nic si nehrajeme.
  • Vše potřebné Vás lehce naučíme.
  • Pracovat můžete v blízkosti vašeho bydliště.
  • Na směnách se domluvíme.
  • V neposlední řadě slušná hodinová mzda (v závislosti na druhu práce).

banner