Přejete si odebírat
novinky?

Newsletter ▼Newsletter ▲
Česká pošta

Zelená linka: 800 223 000

Odhalil jsem zdařilý padělek tisícovky…

Studoval střední odbornou školu, ekonomika zemědělství a výživy se změřením na cestovní ruch, podnikal, měl vlastní hospodu. Před pěti radikálně změnil svůj životní styl. Začal pracovat na poště. Poznal práci pěšáka, motorizovaného balíkového doručovatele, pokladníka depa. Dnes pracuje Pavel Šesták jako směnař v Jindřichově Hradci.

Jak se dostane člověk z cestovního ruchu na pozici směnaře na poště?
Můj příběh na poště se začal odehrávat v roce 2013. Podnikal jsem, měl jsem vlastní hospodu, ale byla to pořád nejistota, honička, nervy. Kvůli synovi jsem hledal stabilní práci. A tu mi nabídla Česká pošta.

Jaké byly vaše začátky na poště?
Začínal jsem jako brigádník v balíkové výpravně. Když se uvolnilo místo listovního doručovatele, neváhal jsem. Začal jsem dělat pěšáka tady v Jindřichově Hradci. Potom jsem dělal motorizovaného balíkového doručovatele, dva roky jsem byl pokladník celého depa, a teď poslední rok jsem směnař. Z pokladny jsem potřeboval odejít kvůli dětem, protože tam byla dělená směna. Děti přišly ze školky a já jsem odcházel pryč. Práce mě hodně bavila, ale chtěl jsem se také věnovat rodině, což v pokladně nešlo.

Co vás na té práci nejvíce baví?
Jedním slovem pestrost. Někdy doručuji, někdy jsem v kanceláři, každý den j úplně jiný. Teď jsem se vrátil z terénu, doručoval jsem důchody. Na místě směnaře zúročuji všechny zkušenosti.

Co je na té vaší práci nejtěžší?
Práce s lidmi. Shánět lidi, řešit stížnosti. Těžko se shánějí noví zaměstnanci a od toho se odvíjejí další problémy. Máme tady dvacet pět listovních doručovatelů. Teď nejsou obsazená dvě místa na listovním a dvě místa na balíkovém. Když to všechno šlape a je dost lidí, tak je všechno jednoduché, ale to se často nestává.

Neměl jste občas chuť se vším praštit a jít zase podnikat?
Mnohokrát! Když si vzápětí uvědomím všechny ty výhody, které tady mám, přejde mě to. Pracovní doba, pracovní postup, stravenky, školení, mám jistou výplatu. Je to takové různorodé, kde bych něco podobného sháněl, že jo? Mně se to líbí!

Jste pyšný, že pracujete na poště?
I když je pošta dnes pod palbou různých kritik, jsem rád, že tu můžu pracovat. Kolikrát když někde někdo řekne, že pracuje na poště, tak se spustí lavina: Vy jste mi ztratili….a to ti musím něco říct! A přitom to říkají lidi, kteří si práci na poště v životě nezkusili. Nevědí o té práci ani ťuk.

Co jim odpovídáte?
Ať si to jdou zkusit!

Máte v rodině pošťáka?
Ne. Ale když jsem začal pracovat na poště, moje rodina to vzala velmi pozitivně. Můj táta, babička, děda, brácha, sestra, všichni jsou u dráhy. Oni to vidí tak, jako že dříve se mezi prestižní místa řadila dráha, pošta, úřady, škola. Takže mi to všichni v rodině schvalovali.

Máte vůbec čas na rodinu?
Určitě ano. Je mi třicet jedna a mám dva kluky, jednomu je pět a půl, druhému tři a kousek. Manželka je s nimi na mateřské. Právě kvůli dětem jsem začal pracovat na ranní směnu, abych si je užil, dokud jsou malí.

Co děláte ve volném čase?
Zajímají mě auta, hudba, architektura a cestování. Mám rád takové ty odpočinkové věci, podívat se na zámek, hrady, zříceniny, udělat si hezkou procházku po okolí, po zajímavých místech. Nedávno jsme byli s rodinou na Liberercku, je tam je nádherná architektura, ta německá předválečná, ale všechno je v žalostném stavu. Mám rád klasicismus 19. století.

Máte nějaký recept na úspěch?
Asi je to zdravá zvídavost. Zkusím tohle, tohle, tohle. Prostě se nebát zkoušet nové věci.

Máte nějaké vyšší cíle?
Kdyby byla příležitost, tak bych asi šel dál, ale nikdy jsem nepřemýšlel nad tím, že by mě nějaká konkrétní pozice lákala. Spíš kdyby se ukázala konkrétní nabídka, tak bych zvážil, jestli bych to chtěl zkusit.

Jezdíte na školení, vzděláváte se?
Na podzim jsem absolvoval školení manažerských dovedností a moc se mi to líbilo. Bylo to hodně zajímavé, byly tam příklady z praxe. Například když volá naštvaný klient, tak jak s ním máme jednat. Jak klienta uklidnit a v klidu s ním jeho problém vyřešit.

Bylo to jediné školení?
Potom jsem si ještě prošel školením o penězích: Rozpoznávání bankovek a mincí podezřelých z padělání. To jsem musel mít jako pokladník. Učili jsme se, jaké jsou ochranné prvky na bankovkách, z čeho jsou bankovky složené, jakou bankovku můžeme vzít, jakou nesmíme přijmout.

Měl jste v ruce nějakou zajímavou bankovku?
Chytil jsem padělek. Přišel balíkář a já jsem mu počítal peníze. Sice je tady počítačka na peníze, ale kdyby měl člověk rozdělovat ty hodnoty, tak ručně je to rychlejší. Na jedné bankovce se mi něco nezdálo. Ta bankovka měla divný stříbrný proužek. Ta přerušovaná čára s potiskem ČNB byla domalovaná. Vodoznak tam také nebyl a padělek byl na světě. Byla to tisícovka.

Co jste udělal?
Bankovka se musí se zadržet. Nález jsme hlásili na policii a potom jsme ji posílali do Budějovic, kde je centrum oběhu peněz. Odtud putovala na expertízu a byla označená jako zdařilý padělek. Někdo jí dal balíkáři při placení. Ten už si samozřejmě nepamatoval, kdo to zrovna byl.

Setkal jste se s jinak poškozenými bankovkami?
To víte, že ano. Měl jsem v ruce více i méně roztrhané bankovky Lidi obvykle přinesou dva nebo tři kusy. Většinou chodí s prosíkem. Dokážu pochopit, že se to může stát. Viděl jsem malé dítě, když dostalo peníze a řeklo: já to nechci, a šup, bankovka byla na tři kusy. Dítě z toho nemá rozum. Můžeme vzít ale pouze kompletní bankovku, kdyby kus chyběl, to už je problém a dotyčný má smůlu.
Setkal jsem se také s počmáranými bankovkami, většinou jsou tam čísla, občas se podnikatelé nebojí a udělají si výpočty rovnou na bankovky.

Doporučil byste známým práci na poště?  
Určitě! Pošta dokáže nabídnout spoustu možností a pokud se člověk snaží, má jistou a stabilní práci. Navíc to není jednotvárná práce, ale hodně různorodá. Je to ale někdy náročné, práce na poště není pro každého.

5 let jsem na poště
24 měsíců v pokladně
25 podřízených
840 nachozených kilometrů za ½ roku

Proustův dotazník

Jaká je vaše nejvýraznější vlastnost?
Trpělivost

Co oceňujete u svých přátel?
Otevřenost

Vaše oblíbená činnost?
Pobyt venku

Vaše představa dokonalého štěstí?
Pohoda, klid, psychická pohoda a harmonická rodina

Kde byste rád žil?
V Itálii

Vaše oblíbená barva?
Modrá.

Váš oblíbené zvíře?
Papoušci, ptáci.

Vaše oblíbená květina?
Palma

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo a pití?
Pizza a dobré víno

Co nejvíce nesnášíte?
Hloupost.

Pro kterou lidskou chybu máte největší pochopení?
Lidské chybování.

Jaké je vaše životní motto?
Všechno zlé je pro něco dobré!